Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. O skuteczności profilaktyki świadczą statystki – w 2015 r. doszło do ponad 82 tys. pożarów traw, natomiast w ubiegłym roku było ich już o ponad połowę mniej, bo 36 tyś. – powiedział Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA podczas briefingu prasowego inaugurującego kampanię.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. – Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W całym 2016 r. odnotowano ponad 126 tyś. pożarów, wśród nich było 36 tyś. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. To prawie 30 proc. wszystkich pożarów w Polsce. Najważniejsza jest świadomość, wszystko zależy od nas – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

Data rozpoczęcia tegorocznej kampanii przeciwko wypalaniu traw nie jest przypadkowa. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw. W tym roku doszło już do ponad 8 tys. pożarów łąk i nieużytków rolnych. Jak poinformował nadbrygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, w ubiegłym roku najwięcej pożarów traw odnotowano właśnie w marcu i w kwietniu – aż 18,5 tyś. Stanowiło to ponad 50 proc. wszystkich pożarów traw w ubiegłym roku. – Dlatego właśnie teraz chcemy dotrzeć z naszą kampanią do jak największej liczby osób. Strażacy będą organizowali akcje edukacyjne w szkołach. Będziemy współpracowali z samorządowcami i duchownymi–zapowiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.


Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W ubiegłym roku w wyniku pożarów traw zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie spłonęło ponad 12 tyś. ha łąk i nieużytków rolnych. - Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Szybki bieg to prawie 19 km/h. Tak więc człowiek nie ma szans uciec przed ogniem – przestrzegał Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA. 
W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

Nadbrygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, zwrócił uwagę na fakt, że pożary nieużytków i łąk mają zazwyczaj duże rozmiary, a ich gaszenie może trwać wiele godzin. W 2016 r. podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 67 mln litrów wody, co odpowiada pojemności 18 basenów olimpijskich.– Takie akcje angażują również znaczną liczbę strażaków. Może się niestety zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, ratownicy nie dojadą na czas tam, gdzie są bardziej potrzebni. Tam, gdzie bezpośrednio zagrożone będzie życie ludzkie. Pamiętajmy, że 90 proc. pożarów traw jest spowodowanych przez człowieka– powiedział komendant. W 2016 r. średnio co 14 minut strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. - Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat– podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została również uruchomiona strona internetowa http://www.stoppozaromtraw.pl/ – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

Przepisy prawne- załącznik pdf

Opracowanie tekstu: MSWiA
Opracowanie merytoryczne: KG PSP i KW PSP w Łodzi
Zdjęcia: mł. kpt. Patryk Wlaź

Apel bezpieczne wakacje 2017

Okres wakacyjnego odpoczynku jest czasem szczególnym i długo oczekiwanym dla każdej rodziny. To właśnie w lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop, dzieci 
i młodzież spędzają dni nad wodą, w górach, czy też na koloniach. Radość, odprężenie, które są nieodzownym elementem letniego wypoczynku sprawiają, że często wielu z nas traci czujność i zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że to rodzice, opiekunowie są szczególnie odpowiedzialni za zdrowie i życie swoich dzieci  
i podopiecznych. Chcąc ograniczyć ryzyko zagrożeń czyhających na nasze pociechy warto przypomnieć sobie podstawowe zasady korzystania ze zbiorników wodnych. Oto kilka rad, które mamy nadzieję pomogą Państwu w unikaniu niebezpieczeństwa.

Bezpieczne wakacje nad wodą

 • Nie skacz do wody w miejscach do tego nieprzystosowanych - łatwo jest uderzyć głową 
  w podwodną przeszkodę, ale wyleczyć złamany kręgosłup bardzo trudno
 • Wchodząc do wody najpierw ochłodź ciało - ochronisz organizm przed szokiem termicznym
 • Przebywając na plaży chroń ciało kremem z odpowiednim filtrem - uchronisz się od poparzeń
 • Nakrycie głowy uchroni cię przed udarem słonecznym, a zapas wody i napojów przed 
  odwodnieniem
 • W książce adresowej telefonu wpisz kontakt ICE, skrót ten jest ogólnoświatowym symbolem 
   ratującym życie. W razie potrzeby pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer 
   i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki, 
   choroby, problemy ze zdrowiem, alergie itp. (numer osoby najbliższej)
 • Kołysanie fal na łodzi, czy wodnym rowerze to dopiero jest zabawa! Zapamiętaj jednak - pod żadnym pozorem nie wolno zdejmować kapoka. Ratuje życie w razie nieprzewidzianej wywrotki
 • Kąp się tylko w miejscach dozwolonych - pod czujnym okiem ratownika morskiego

WAŻNE TELEFONY 

112 - Europejski Numer Alarmowy 
Telefony ratunkowe nad wodą: WOPR - 601 100 100

w górach: TOPR - 601 100 300 GOPR - 985 / 601 100 300

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie

ul. Kościuszki 39, 27-500 Opatów

Telefon kontaktowy

fax. 15 868 41 01

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/vshrl1965z/SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 29

Odwiedzin od 05.02.2019 51862

Kubik-Rubik Joomla! Extensions