W dniu 23.12.2019 r. w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Opatowie wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym na DK 74 w miejscowości Brzezie gm. Opatów.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej stwierdzono że, doszło do czołowego zderzenia dwóch ciągników siodłowych marki IVECO i DAF wraz z naczepami. Ciągnik siodłowy Iveco przewoził na naczepie słomę w balotach i znajdował się w przydrożnym rowie. Samochód DAF, który na naczepie nie przewoził ładunku, znajdował się na jezdni blokując obydwa pasy ruchu. Kierujący samochodem DAF z obrażeniami głowy znajdował się poza pojazdem pod opieką osób postronnych, natomiast kierujący samochodem Iveco znajdował się wewnątrz pojazdu, pomocy udzielał mu ratownik medyczny wracający z dyżuru do domu. Z samochodu DAF wyciekało paliwo ze zbiornika do przydrożnego rowu.

Działania zastępów straży pożarnej w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu za pomocą podestu ratowniczego oraz sprzętu hydraulicznego do kierowcy ciągnika siodłowego IVECO, a następnie ewakuacji kierującego z pojazdu na noszach typu deska i przekazaniu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Jednocześnie udzielano kwalifikowanej pierwszej pomocy drugiemu kierowcy. W drugiej fazie odłączono zasilanie pojazdów oraz uszczelniano wyciek paliwa ze zbiornika samochodu DAF. Dalsze działania JOP polegały na ograniczeniu wycieku oraz sorpcji rozlanego oleju napędowego i silnikowego oraz zneutralizowaniu i zmyciu z jezdni plamy po rozlanych substancjach. Podczas zderzenia dodatkowo uszkodzona została naczepa trzeciego samochodu ciężarowego Scania. Po odholowaniu uszkodzonych pojazdów przez pomoc drogową rozlane płyny eksploatacyjne wraz z pozostałościami powypadkowymi z jezdni uprzątnęła służba drogowa. 

W działaniach trwających ponad 8 godzin uczestniczyły:  3 zastępy z JRG Opatów – 7 ratowników , OSP Brzrzezie – 3 ratowników, OSP Rosochy – 3 ratowników, OSP Stodoły – 3 ratowników oraz OSP Gierczyce – 4 ratowników.

 

Opracował: st. asp. Dariusz Urban

Zdjęcia: kpt. Bernard Bednarczyk

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie

ul. Kościuszki 39, 27-500 Opatów

Telefon kontaktowy

fax. 15 868 41 01

Adres e-mail

Elektroniczna skrzynka podawcza

/vshrl1965z/SkrytkaESP

Odwiedzin dziś 5

Odwiedzin od 05.02.2019 43551

Kubik-Rubik Joomla! Extensions